Lazer Kesim

15.03.2022
868
Lazer Kesim

Lazer Kesim nedir?

CNC Lazer , özel gazlar (karbondioksit, azot, helyum vb.) yardımı ile hassas ölçüler de sac işleme (delme, kesme vb.) imkanı sağlayan makinelere verilen isimdir. Lazer, ismini Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” tamlamasının akroniminden almaktadır; bu tamlama “ışığın uyarılmış ışıma ile yükseltilmesi” anlamına gelmektedir. Lazerin ana çalışma prensibini oluşturan uyarılmış ışıma konsepti ilk olarak 1917 yılında Albert Einstein tarafından öne sürülmüştür. 1960 yılında Theodore Maiman yakut kristalinden lazer ışımasını elde etmiş ve lazerinin varlığını kanıtlamıştır. Günümüzde lazer ışını endüstriyel süreçlerde, mühendislik alanında, tıpta, bilimsel araştırmalarda, meteorolojide, fiber optik, halografide ve savunma donanımlarında kullanılmaktadır.

CNC Lazer Nasıl Çalışır?

Bilgisayar ortamında cad programları (autocad, solidworks vs.) yardımıyla çizilen 2 boyutlu şekiller dxf formatına dönüştürülerek makinenin bilgisayarına aktarılır. Sac tezgaha konduktan sonra , lazer ışını ile etkileşime geçirilerek kesme ve delme işlemleri istenilen şekilde hassas olarak çıkartılır.

Fason CNC Lazer Kesim Nedir?

Sac levha işlemesi (kesme , delme vb.) yaptıracak olan kişilerin belirli bir ücret karşılığı firmaların makine parkurunda bulunan CNC Lazer makinesini özel olarak kullanmasıdır.

Lazer Kesim Süreci Nasıl İşlemektedir?

Müşterilerimiz bizlere kendi istekleri doğrultusunda teknik resmini , çizimini (autocad,solid vs.) , ölçüsünü vererek ve ya parçayı bizlere getirerek bizim ölçü alıp aynısını yapmamızı ister. Hangi şekilde yapılması isterse müşterimiz ona göre bir çalışma yapılır. Bilgisayar ortamında çizimi yapılıp dxf dosya formatına dönüştürülerek istenilen parça kesilip işlenir.

Lazer Kesim İle Hangi Şekilde Kesimler Yapılabilir?

Levhanın metal, aliminyum, bakır, pirinç ve paslanmaz krom olması şartıyla her türlü kesme delme işlemi hangi şekilde istenilirse yapılabilir.

Lazer Kesim Fiyatları?

Kesilecek parçaların çizimi müşteri tarafından ya da istenilirse bizim tarafımızdan oluşturulup ve saca en az fireyi verdirecek şekilde lazer sistemine yüklenir. Simülasyon ile ne kadar sürede kestiği hesaplanır daha sonra kesim süresi saatlik olarak hesaplanıp siz değerli müşterilerimize bildirilir.

Lazer Kesim İle CNC Punch Kesim Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk olarak kesilecek parçanın hassas olup olmadığına karar vermek gerekir eğer parça hassas değilse daha ekonomik olan CNC Punch kesim hizmeti tercih edilmelidir şayet ölçüleri hassas olan bir kesim yapılması isteniyorsa CNC Lazer tercih edilmesi daha uygundur. Bunun haricinde CNC Lazer makinemizde istenilen her şekil çıkartılabilirken CNC Punch makinemizde sınırlı sayıda kesme ve delme işlemleri yapılabilmektedir.

Lazer Kesimde Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Kesilecek metal levhalarınızın diğer fason CNC Lazer kesim yapan yerlerde levha kesildikten sonra büküm , kaynatma ve zımparalama gibi hizmetleri olmayabilir. Eğer sizde levha kesildikten sonra büküm ve kaynaklı birleştirme işlemleri de yaptırmanız gerekiyorsa hepsini ayrı ayrı yerlerde yaptırmak yerine tek bir yerde istediğiniz parçayı oluşturabilmeniz sizin açınızdan daha büyük öneme sahip olabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.