03.01.2020
555
BUSBAR PANOLARI

Hayatımıza yeni yeni kavramlar giriyor. Teknolojinin ve gelişimin önlenemez hızıyla artık farklı sistemlerle hayatımız kolaylaşıyor, değişiyor. O sistemlerden birini kaleme alıyoruz bugün. Adına belki aşinasınız belki de ilk kez duyuyorsunuz. Busbar pano sistemini konu alıyoruz bugün. Öncelikle busbar nedir, busbar sistemi ne demek kısaca tanımlayalım. Busbar, elektrik enerjisinin dağıtılması ve taşınması için tasarlanmış olan prefabrik ve modüler bir sisteme verilen isimdir. Busbar sistemlerinde taşıyıcı kalay ile kaplanır, alüminyum ya da bakır iletkenlerin izole edilmesi ve metal bir gövde içerisine yerleştirilmesi ile meydana gelir. Aslında busbar sistemi daha önce de farklı yöntemlerle kullanılıyordu. Klasik sistemlerde yüksek akımların taşınması için çok kalın kesitli, birçok kablonun birbiri ile paralel olarak bağlanması gerekiyordu, sistem bu şekilde işliyordu. Kablolu bu sistemlerde kabloların taşınması ve yerleştirilmesi oldukça güçtü. Pano ya da şalterin bağlanması zor olduğu için modüler sistem geliştirildi. Böylece busbar enerji dağıtım sistemleri oluştu.

Busbar Sistemlerinin Özellikleri

Busbar sisteminin tarihçesinden biraz söz edelim. Busbar kanal sistemi 1930’lu yıllara dayanıyor. İlk olarak Amerika’da çıkan bu teknoloji, yüksek katlı binaların ve fabrikalarda değişen üretim teknolojilerinin doğurduğu bir ihtiyaçtı. 1950’li yıllara gelindiğinde Japonya ve Avrupa da bu sistemi kullanmaya başladı. Türkiye’de ise 1970’li yıllardan beri varlığını koruyor. Busbar sistemindeki iletkenler alüminyum ya da bakırdır. Kompakt busbar sistemleri, tesislerde yatay ya da dikey enerji dağıtımında kullanılır. Dağıtımın yanı sıra iletiminde de görev alır.

Busbar Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Busbar sistemi pek çok avantaja sahiptir. Bunları birkaç madde halinde aşağıdaki gibi tanımlamak mümkündür;

 • Busbar sistemleri, alternatif kablolu dağıtım sistemlerine kıyasla çok daha üstün bir teknolojik yapıya sahiptir.
 • Busbar sistemleri modüler yapıda fonksiyonel ve esnek bir sistem olarak öne çıkar. Binalarda ve fabrikalarda oluşan değişimlere kolayca çözüm sağlar.
 • Busbar sistemlerinin gövde yapıları metaldir. Bu nedenle darbelere karşı dayanıklılık sağlar.
 • Kabloların vermiş olduğu dağınık görüntüyü yok eder çünkü bu sistem daha sadedir, dağınık görünümden uzaktır.
 • Elektrik akımı iletilirken elektrik kablolarına ihtiyaç duyulmaz. Yanı sıra hareketli bir kablo bulunmadığı için arıza ya da kaza gibi ihtimaller de minimuma iner.
 • Yapısı itibari ile özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Modüler bir yapıya sahip olduğu için kolayca sökülüp yeniden takılabilir.
 • Busbar sistemlerinin kısa devre dinamik dayanma güçleri oldukça yüksektir. Bu nedenle çıkış yüklerinde kısa devre oluşsa dahi busbar hatlarının zarar görmesi mümkün olmaz.
 • Özellikle kompakt yapıda bulunan busbar sistemlerinde ısı transferi mükemmeldir. Sistem yüksek bir performans ile çalışır.
 • İçinde “elektrik” kelimesi geçen her cihazda ya da sistemde ilk akla gelenlerden biri yangın tehlikesidir. Busbar sistemlerinde böyle bir tehlike yoktur çünkü sistem yangına dayanıklıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi dış gövdesi metal olduğu için üstün koruma özelliğine sahiptir.
 • Busbar sistemlerinin projelendirilmesi de oldukça kolaydır. Hızlı bir şekilde tamamlanabilir.
 • Busbar sistemleri modüler ve fonksiyonel sistemlerdir. Bu nedenle binalarda ya da fabrikalarda en iyi çözümler sunar.
 • İşletim maliyetleri düşüktür. Yanı sıra olası bir yangın durumunda zehirli gaz çıkarmayan bir yapıya sahiptir.
 • Busbar sistemleri kullanıldığı alanlara modern bir görünüm katar. Aynı zamanda estetik bir görünüşü vardır.
 • Busbar sistemleri yer kaplamaz. Bunun için çok küçük bir alana ihtiyacınız vardır sadece. Taşıdığı yüksek akım değerlerine göre boyutlar minimum düzeydedir. Böylece yerden de tasarruf sağlamış olursunuz.

Busbar Sistemleri Kullanım Alanları

Busbar sistemleri bugün hemen her yerde karşımıza çıkabiliyor. Ağırlıklı olarak büyük sanayi tesislerinde kullanılır. Yanı sıra gökdelenler, tekstil ve konfeksiyon alanlarında da mevcuttur. Tersaneler, oteller, alışveriş merkezleri, trafolar, sanayilerin montaj ve bakım atölyeleri, depolar ve laboratuvarlarda da busbar sistemleri kullanılır. Busbar fiyatları değişken olabilir, ihtiyaçlarınızı doğrultusunda fiyat değişecektir.

Busbar Pano
PARÇALARÖZELLİKLERİ
KARKAS:2MM A1 DKP SAC, RAL 7035 STATİK BOYALI,KAYNAKLI
KAPAKLAR(ARKA,ÖN,YAN,ÜST):1.5MM A1 DKP SAC, RAL 7035 STATİK BOYALI,GİZLİ MENTEŞELİ,TOZ EMİCİ CONTALI
İÇ PARÇALAR:2MM A1 DKP SAC ve GALVANİZ SAC, 7035 STATİK BOYALI, MODÜLER
BAZA TAKIMI:2MM A1 DKP SAC, RAL 7035 STATİK BOYALI,VİDALI
PANO BAĞLANTISI:ALT ve ÜST GİRİŞ ÇIKIŞ BAĞLANTILI
KALİTE TESCİLİ:TSE 61439-1 ve 61439-2, IK1O ve IP54 SERTİFİKALI
PANO AKSESUARI:PROJE CEBİ,ANAHTAR ASKI APARATI,TOZ FIRÇALARI,ÇATI FANI
EBATLAMA:PROJENİZE ve ALANINIZA UYGUN ÖZEL TASARIM ve ÖLÇÜLERDE İMALAT


Ürün Sipariş Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.